X 20
Bugun...Bakan Yılmaz: Eğitime 64 milyar liralık yatırım yaptık

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "İkili eğitime son vermek için tüm Türkiye  genelinde 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Şu anda 47 bin dersliğimizin inşası  devam ediyor. 11 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bugüne kadar Türkiye genelinde  eğitime yaklaşık 64 milyar lira yatırım yapıldı. İstanbul'a ise yaklaşık 9 milyar  liralık eğitim yatırımı yapıldı ve devam ediyor" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 02-04-2018 15:07

Bakan Yılmaz: Eğitime 64 milyar liralık yatırım yaptık

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Başakşehir'de Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde,  İstanbul'da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 okul spor salonunun açılış törenine  katıldı. Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının  ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından yaptırılan 604 derslikli 25 okul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin  bağışçısı olduğu 336 derslikli 7 okul, İstanbul Valiliği tarafından organize  edilen bağışlar kapsamında bin 107 derslikli 48 okul olmak üzere toplam 2 bin 47  derslikli 80 okulun açılışının yapıldığını söyledi. Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 59 okul  spor salonunun da hizmete sunulduğunu aktardı.

Bu eğitim-öğretim yılında toplam 65 bin okulda bir milyondan fazla  öğretmenin yaklaşık 18 milyon öğrenciye eğitim verdiğini dile getiren Yılmaz,  kaliteli ve fırsat eşitliği temelli eğitimin vazgeçilmez ilke olduğunu vurguladı. Yılmaz, daha kaliteli bir eğitim için ikili öğretime 2019 yılının  sonuna kadar son vermek istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "İkili eğitime son vermek için tüm Türkiye genelinde 58 bin dersliğe  ihtiyacımız var. Şu anda 47 bin dersliğimizin inşası devam ediyor. 11 bin  dersliğe ihtiyacımız var. Bugüne kadar Türkiye genelinde eğitime yaklaşık 64  milyar lira yatırım yapıldı. İstanbul'a ise yaklaşık 9 milyar liralık eğitim  yatırımı yapıldı ve devam ediyor. İkili eğitime son vermede en çok zorlanacağımız  il İstanbul. İstanbul'da bu hedefi, sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde  gerçekleştireceğimiz İl Milli Eğitimine Destek Seferberliği ile  yakalayabileceğimize inanıyoruz."

 Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için  çıktıkları kutlu yürüyüşte ülkenin her alanda çok önemli gelişmeler kaydettiğine  işaret eden Yılmaz, "AK Parti olarak, hükümet olarak, biz sadece bize oy verene  değil, 80 milyona ayrım yapmaksızın hizmet verdik, hizmet vermeye de devam  edeceğiz." dedi. Bakan Yılmaz, insanların daha mutlu, ülkenin daha güçlü olmasını  istediklerini vurgulayarak, "Herkesin işi, aşı, evi, barkı olsun. Ne başta dert  ne gönülde hasret olsun." diye konuştu.

ÇOK KONUŞMADIK ÇOK ÇALIŞTIK

Milletin kimsenin kara kaşına kara gözüne oy vermediğine, halkın  gözünün terazi olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti: "AK Parti'nin ehliyeti ve liyakatının göstergesi, bu ülkeye  kazandırdığı eserlerdir. Çok konuşmadık, çok çalıştık. Bugün Türkiye'de her  ilerlemenin arkasında eğitim var. Ne eksiklik varsa onun da arkasında eğitim var.  Eksiklikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. AK Parti hükümetleri döneminde  hakkıyla en çok hizmet götürdüğümüz alanlardan biri eğitimdir. Bu dönemde  eğitimde bazı alanlarda 80 yılda yapılanlara denk, bazı alanlarda kat kat fazla  hizmet götürdük. Milli gelirden eğitime ayrılan pay 2 kattan fazla arttı; 2002'de  yüzde 2,9'du, şimdi yüzde 6,2'den fazla. Merkezi hükümet bütçesinden ayrılan pay  2002'de 11 milyar liranın altındaydı, şimdi 134 milyarın üzerinde."

  Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 80 yılda yapılan derslikten daha  fazlasının bu dönemde yapıldığını anlatarak, "80 yılda atanan öğretmenin çok daha  fazlasını biz atadık. Bugün gördüğünüz her 3 öğretmenden 2'si bizim dönemimizde  atandı. 584 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Bu yıl da 25 bin  öğretmen ataması yapacağız.  Kızlarımızın yüksek öğretimde okullaşma oranı 3 kattan fazla arttı;  2002'de yüzde 12'ydi, şimdi yüzde 44. Yüzde 15'i toplumun okur-yazar değildi.  Bugün yüzde 4'ü okur-yazar değil, yani 4 kat azaldı. Okul öncesi eğitimde öğrenci  sayısı yaklaşık 5 kat arttı; 2002'de 320 bin öğrenci vardı, şimdi 1 milyon 479  bin öğrenci var. Özel eğitim kurumlarındaki öğrenci sayısı da 6 kat arttı;  2002'de 233 bindi, şimdi 1 milyon 327 bin öğrenci var. Okul öncesi eğitimde kurum  sayısı yaklaşık 3 kat arttı; 11 bin kurum vardı, 30 binin üzerindeyiz. Okul  öncesi eğitimde öğretmen sayısı 4 kat arttı; 18 bin öğretmenimiz vardı, şimdi 77  binin üzerinde öğretmenimiz var."

 Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, eğitimde yapılan diğer yatırımlar hakkında  da bilgi verdi.Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve  Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker,  İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan ve çok  sayıda vatandaş katıldı.
 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 330 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Cumhurbaşkanı Adayım


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI