Daha Ferah Bir Dünya İstiyor!

Okuduğunuz haber
GÖKTÜRK-1 FIRLATILDI

Benzin ve motorine zam

Anasayfa   /    TEKNOLOJİ    /    Göktürk-1 fırlatıldı

Göktürk-1 fırlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, bugün saat 16.51'de Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı.

TEKNOLOJİ      05 Aralik 2016 - 18:23     1144     0

Göktürk-1 fırlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Göktürk-1'in  kabiliyetlerinin Türkiye'nin uzay çalışmalarında ulaşmak istediği hedef  konusundaki kararlılığını ifade ettiğini belirterek, "Şimdi hedefimiz  Göktürk-1'den daha gelişmiş uydular tasarlamak, üretmek ve uzaya göndermektir."  dedi. 

Erdoğan, TUSAŞ'ta düzenlenen Göktürk-1 uydusunun fırlatma töreninde  yaptığı konuşmada, uydunun ülke ve Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlı olmasını  diledi.

Göktürk-1'in Türkiye'nin bugüne kadar fırlattığı en gelişmiş  görüntüleme uydusu olduğunu belirten Erdoğan, "Artık neticelerini de gördükçe  daha çok gururlanacağız, bunlar bizim iftihar vesilelerimiz olacak." ifadesini  kullandı.

Uydunun ilk sinyallerinin 1 saat içinde Norveç'teki yer istasyonundan  alınacağına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bilindiği gibi Rasat uydumuzu 2011 yılında Rusya'dan, Göktürk-2  uydumuzu ise Çin'den fırlatmıştık. Şimdi Göktürk-1 uydumuzu uzaya göndererek uzay  çalışmalarında yeni bir adım daha atmış oluyoruz. Bugün uzaya fırlattığımız  Göktürk-1 daha önce gönderilen Göktürk-2'den daha gelişmiş bir uydu. Türk Silahlı  Kuvvetlerimize yüksek teknoloji kabiliyetleriyle hizmet verecek bu uydumuz, diğer  alanlarda da ülkemize önemli faydalar sağlayacaktır."

Göktürk-1 uydusunun yarım metreye kadar hassas görüntüleme  kabiliyetine sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu görüşlere yer verdi:

"Bu uydudan orman alanlarının kontrolünden deniz kirliliğine, doğal  afetlerdeki hasar tespitlerinden rekolte tahminlerine kadar geniş bir yelpazede  istifade edilecektir. Bu uydunun kabiliyetleri, Türkiye'nin uzay çalışmalarında  ulaşmak istediği hedef konusundaki kararlılığının bir ifadesidir. Şimdi hedefimiz  Göktürk-1'den daha gelişmiş uydular tasarlamak, üretmek ve uzaya göndermektir.  Savunma sanayimizin bu yüksek teknoloji gerektiren diğer bütün ihtiyaçları gibi  uydularımızı da artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır. Bu konuda  yürütülen çalışmaları biliyorum, takdir ediyorum ama daha fazlasını yapmamız  gerektiğini de özellikle belirtiyorum."

"Askeri ambargolar sürekli karşımıza çıkıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili kurumların artık tüm çalışmalarını hazır  alım yerine yerli tasarım ve üretimi esas alan bir anlayışla yürütmesi  gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, şunları ifade etti:

"Türkiye'nin son 200 yıllık tarihi bilhassa da hepimizin çok yakından  takip ettiği son 32 yıldaki terörle mücadele dönemimiz bizler için çok önemli  derslerle doludur. Kıbrıs Barış Harekatımızda ilk örneklerine rastladığımız  askeri ambargolar, terörle mücadele dönemimizde gizli veya açık sürekli karşımıza  çıkıyor. Şimdi yine bazı Batı ülkelerinin, o ülkelere ait firmaların ülkemize  belirli askeri ürünleri satmama kararı aldıklarına şahit oluyoruz. Hamdolsun  bugün Türkiye, 14 yıl öncesine göre savunma sanayi ürünlerinde dışa bağımlılığını  yarı yarıya azaltmış durumdadır. Yüzde 80'den yüzde 40'lara gerileyen bu alandaki  dışa bağımlılığımızı inşallah 2023'e kadar büyük ölçüde ortadan kaldırmış  olacağız. Her zaman söylediğim bir söz var 'kötü komşu insanı hacet sahibi  yapar'. Bu tür ambargolar bizi bitirmiyor, bitirmeyecek, bizi hacet sahibi  yapacak. Bu tür engellemeler, savunma sanayimizi geliştirme konusundaki azmimizi  güçlendiriyor."

"Bugün gerçekten coşkuluyum, duyguluyum"

"Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katkı oranı yüzde 20. Bundan  sonraki daha gelişmiş uydumuzu, en azından tam tersi bir oranla imal edip uzaya  göndermeliyiz." diyen Erdoğan, yüksek teknoloji gerektiren projelerin uzun zaman,  ciddi kaynak, birikim ve sabır istediğini bildiğine değindi.

Göktürk-1'in projesinin 2009'da başladığına işaret eden Erdoğan,  ihtiyaç olan tüm alanlarda kendi kendine yeterli hale gelinecek bir savunma  sanayinin hızla tesis edilmesi gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"İşte buyrun, azmettik, kararı verdik ve silahlı insansız hava  aracında olduğu gibi savunma sanayinde, dışarıdan alacağımız sınırlı sayıdaki  araç fiyatından daha ucuza, projenin tamamını finanse etme imkanına sahip  olduğumuzu da gördük. Sadece talep etmek yetmiyor. Dost olduğumuz, NATO'da  beraber olduğumuz bir çok dostlardan bırakın silahlıyı, 'silahsız İHA'lardan  almak istiyoruz' talebimizi kendilerine iletiyoruz. 'Bugün git yarın gel, bugün  git yarın gel...' En son söyledikleri ne oluyor, 'Kongreden müsaade çıkmadı.' Ya  biz NATO'da beraber değil miyiz? Aynı cephede beraber değil miyiz? Bize bu  yaptığınız nedir? Sonra silahlarıyla alakalı. O konularda da yine kendileriyle  görüşüyoruz. Dost vesaire, oturuyoruz, konuşuyoruz, gülüşüyoruz ama iş neticeye  gelince 'kongreden karar çıkmadı.' İşte bunlar bizi sonunda hacet sahibi yaptı.  Şimdi artık kendimiz üretiyoruz. Hem de çok daha ucuzuna üretiyoruz. Geçmişte  uçak fabrikalarımızı, motor fabrikalarımızı, silah fabrikalarımızı kapatıp hazır  ürün alımına yönelen anlayışın tuzağına bir daha kesinlikle düşmemeliyiz.  Kayseri, aslında, aynı zamanda uçak mezarlığıdır o topraklar, biliyor musunuz?  Oralara gömmüşlerdir uçakları, üretilenleri oralara gömmüşlerdir. Biz siyasi  irade olarak bu konuda kararlı bir duruş sergiliyoruz."

Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinde de aynı kararlılığı görmekten  memnuniyet duyduğunu belirterek, çok daha büyük projeler, çok daha büyük  başarıların Türkiye'yi beklediğini bildirdi.

Üniversitelerle, araştırma kuruluşlarıyla el ele vererek ülkeyi  hedeflerine ulaştıracaklarına inandığını vurgulayan Erdoğan, "Bugün gerçekten  coşkuluyum, duyguluyum. Zira az önce yaşadığımız an, heyecan bizler için  farklılık arz ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göktürk-1 uydusunun hayırlı olmasını dileyerek,  projede emeği geçen herkesi kutladı.

Erdoğan'a konuşmasının ardından Göktürk-1 uydusunun maketi armağan  edildi. Tören toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Törene, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Faruk Özlü, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Eski Milli  Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve diğer ilgililer katıldı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ