Okuduğunuz haber
SARIYER MÜFTÜSÜ İDDİALARA CEVAP VERDİ!

Sarıyer'de ineğin üstüne balkon çöktü

Anasayfa   /    SARIYER    /    Sarıyer Müftüsü iddialara cevap verdi!

Sarıyer Müftüsü iddialara cevap verdi!

Fethiye İlçe Müftülüğü görevindeyken 2017 yılında Sarıyer İlçe Müftülüğüne atanan ve 1 yıldır ilçemizde Müftülük görevini yürüten Oğuzhan Kadıoğlu hakkında son günlerde gündemi oldukça meşgul eden haberler var.

SARIYER      17 Subat 2018 - 02:01     878     0

Sarıyer Müftüsü iddialara cevap verdi!

Maden Mahallesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Camisiyle ilgili olarak Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuh Kumuş'un yerel basında sıkça yer alan suçlamaları karşısında suskunluğunu bozan Kadıoğlu, hakkında isnat edilen suçlamalara ilişkin bir basın bilgilendirme toplantısı yaptı. 

Kadıoğlu, daha önceki görev yaptığı yerlerde olduğu gibi Sarıyer'de de güzel hizmetler yapmak istediğini bunun için Müftülük personeliyle birlikte var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, "şahsım hakkındaki suçlamalar kişilik haklarıma ve kurumuma zarar verecek boyutlara ulaştığı için gerçekler hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur" dedi. Kadıoğlu, Hakkındaki itham, iftira ve karalamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Müftü Kadıoğlu Sarıyer'deki görevinde 1 yılını yeni tamamladığını belirterek, "Halkımızın hizmetine sunmaya çalıştığım projeler ile değilde şahsımla hiç alakası olmayan konularla gündeme gelmem ziyadesiyle üzüntüye neden olmuştur" dedi.

Kadıoğlu, Anayasal sınırlar içerisinde kanunların kendilerine verdiği yetki ve sorumluluklara göre işlem yaptıklarını ve yapılan bütün işlemlerden  resmi makamların bilgisi olduğunu söyleyerek, suçlamalara ilişkin konunun geçmişinin 20 sene öncesine dayandığını ve resmi mercilerin gerekli inceleme ve işlemleri yaptıklarını suçlamalarla ilgili muhatabın kendisi olmadığını söyledi ve hakkındaki suçlama ve ithamlarla ilgili olarak sorumluları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti. Yargıya olan güveninin tam olduğunu ve kendisi ve kurumunun haklılığının ıspatlanacağını söyleyen Kadıoğlu yaptığı hizmetler ile anılmak istediğini belirterek, şahsının neden hedef alındığını dağıttığı basın bülteni ile kamuoyuyla paylaştı.

Müftü Kadıoğlunun basın basın açıklaması;


SARIYER BASIN BİLGİLENDİRİLMESİ

Maden Mahallesi Kilyos Caddesi Kuğu Sokak No:13 Sarıyer/İSTANBUL adresinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii’nde, kaçak ve izinsiz yapılan -şikayetlere neden olan- duvarın yıktırılması sonucu Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  Nuh KUMUŞ’un basın yoluyla hakaret ederek şahsımı ve kurumumu karalaması ile ilgili, Sarıyer Yenigün Gazetesinde yayınlanan haberler için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına dava açılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  Nuh KUMUŞ’un iftiraları ile Sarıyer Yenigün Gazetesinde asılsız ve iftira nitelikli haberler yayınlanmıştır.
    Şöyleki ;
Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Bir (1) yıl önce Fethiye ilçesinde görev yaparken eşi ile beraber FETÖ’den gözaltına alınan ve hakkında soruşturma açılan Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU hakkında skandal gelişmeler ardı ardına patladı” haberi;
     İddia edilen haberde İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU’nun FETÖ’den göz altına alınma ve görevden uzaklaştırma haberi iftira ve asılsızdır. FETÖ/ PDY ile ilgili savcılık , mahkeme yada emniyete çağrılmadım bile. Buna ilişkin görev yaptığım Muğla/Fethiye’de vaki asılsız iftiralar ve iddialar üzerine yapılan İdari tahkikat ile masumiyetim tescil edilmiştir. 

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Kur’an kursu binasını yıktırdı.Kur’an kursu binasının bir bölümü, Kaymakamlık emriyle Sarıyer Belediyesi’ne bağlı zabıta memurları tarafından yıkılıyor. Araya giren mahalle halkı tarafından binanın tamamı yıkılmaktan kurtuluyor” haberi;
         Adı geçen yerde 2015 yılında ihtiyaç odaklı “D” sınıfı Kur’an kursu Müftülük tarafından açılarak eğitim-öğretime devam etmektedir. Kur’an kursu binası yıktırılması asılsız olup, yıkılan duvar caminin İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımının oturduğu lojmanların giriş-çıkışını kapatarak yaşam alanlarını kısıtlamasına sebebiyet veren kaçak ve izinsiz yapılan duvar olduğundan CİMER/BİMER’e yapılan şikayetler üzerine ilgili kurumlara yazılarak ilgili kurum tarafından yıkılmıştır. Önceki müftü Arif CEVLEK zamanında da Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Nuh  KUMUŞ tarafından caminin yanında bulunan park alanına tecavüzde bulunarak aynı şekilde kaçak duvar yaptırdığı ve ilgili kurum tarafından yıkıldığı, Dernek önceki müftüyü sorumlu tutarak  hakaret ve tehdit ettiği konusu dava da İstanbul adliyesinde devam etmektedir.Ayrıca yatılı Kur'an kursu yapılacaksa Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda mevzuatı İnternet üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir.Kaldı ki Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camii Sarıyer Müftülüğüne tahsislidir.Yatılı Kuran Kursu yapılacaksa Müftülüğün uygun görüşü alınarak mevzuata uygun yaptırılacaktır.

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı  Nuh KUMUŞ’un açıklamaları ve gündemi sarsacak iddiaları çok ses getirecek” haberi;
        Boğazkent FSM Camii Sarıyer Müftülüğünce ilçemiz ve İstanbul genelinde düzenlenen yardım kampanyaları ve hayırsever vatandaşların bağışları ile yaptırılmıştır. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Boğazkent FSM Camii yapımında katkıları olmuştur. Boğazkent FSM Camii 1998 yılında Müftülük tarafından beraatı verilerek ibadete resmi olarak açılmıştır.Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneği bir yöre derneğidir. Cami ile hiçbir ilgisi yoktur. Sarıyer Çayeli Kültür ve Yardımlaşma Derneğine ilgili mevzuat çerçevesinde 01.01.2007 tarihinden itibaren Boğazkent FSM Camii ve müştemilatlarında herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin olmadığını dönemin Kaymakamı Mehmet ERSOY tarafından Kaymakamlık makamınca tebliğ edilerek bildirilmiştir. Bu tarihten itibaren adı geçen dernek Boğazkent Fatih Sultan Mehmet Camiinde yetkisizdir.

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Oğuzhan KADIOĞLU Müftülük binasını ev yaptı. Sarıyer Müftülük binası bilindiği üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesinden tahsis edilmişti. Tahsis edilen bu binanın üst katını Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADOĞLU tabiri caizse gasp ederek  kendine bir lojman yaratmıştır” haberi;
       Müftülük Binası daha önce Sarıyer Kaymakamlık binası olarak kullanılırken, Sarıyer Kaymakamlığının başka bir binaya taşınması ile Sarıyer Müftülüğüne geçici olarak kullanımına verilmiştir.Yıllarca Kaymakamların oturduğu lojmanda müftülüğe verildikten sonrada müftüler tarafından lojman olarak kullanılmıştır. Sarıyer İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU lojman olarak yeni bir yer oluşturmamıştır.

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Usulsüz yapıların üstünü örtüyor. Devletin, Milletin paraları kan emicilere peşkeş çekiliyor. Müftü Kadıoğlu, kendisi gibi tüm usulsüz işlere göz yumuyor” haberi;
         Yukarıdaki iddialara konu olan lojmanlar Vakıflar ile Hz. Ebubekir Camii ve Fakir Gençleri Koruma Derneği’ne aittir. İlçe Müftülüğü sorumluluğunda değildir. Basında çıkan haberler üzerine vakıf ve dernek ile gerekli işlemler devam etmektedir. Ancak kamuda görevli kişiler hakkında "kan emiciler" ifadesini bir dernek başkanının kullanması olaya bakış açısından ibret vericidir.

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “Müftü Kadıoğlu’nun sinsi planları var. Sarıyer’de göreve başlayalı kısa zaman olmasına rağmen kendisi ile ilgili olumsuz bir çok konuya şahit olduk” haberi;
Bu cümle ile kamuoyunda “Bilinmeyen bir şeyler  varmış gibi” olumsuz algı oluşturmaktadır. Konuyla ilgili bildikleri var ise açıklamaları gerekmektedir.

Sarıyer Yenigün Gazetesinin 2018 yılı Şubat ayı 63. baskısında çıkan “25 Ocak 2018 tarihinde Cumhuriyet Mahallesi Merkez Camii  konferans salonunda yapılan ilçe müftülüğü personel toplantısında iddiaya göre bu toplantıda Sarıyer Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU’nun konuşmaları imaların büyük tepkisine neden olduğu toplantı esnasında bahsi geçen bir konu üzerine müftü Oğuzhan KADIOĞLU'nun Karadenizlilere hakaret ettiği” haberi;
       Karadenizlilere hakaret ettiği iddiası ile ilgili haberde geçen böyle bir cümle kesinlikle kullanılmamıştır iddia asılsızdır, haber iddia diyerek başlamış, ancak gerçekmiş gibi hikaye edilmiştir. Aylık toplantıda din görevlisi cemaat ilişkisi ve vaaz dili konusu işlenirken kurulan cümleler haberde provake edilmiştir. Bununla birlikte haberde hikaye edildiği gibi İmamlar ile Müftü arasında hiçbir tartışma vb hiçbir olay olmamıştır.
        Sarıyer Çayeli Kültür ve Dayanışma Derneği ve yönetiminin Müftülük ile ilgili yaşadığı sorunlar bu günün sorunu değildir. 1998 yılında Boğazkent FSM Cami beraatının verilerek ibadete açılması ile resmiyet kazanmıştır. O günden itibaren dernek ile müftülük problemler yaşamaktadır. Bu güne kadar defalarca mahkemeye müracaatlar gerçekleşmiş, idari soruşturmalar olmuş ve cezalar uygulanmıştır. 20 yıldır bitirilmeyen caminin bitirilmesi, tartışmaların sona ermesi, cami ve müştemilatlarının yasal çerçevede kullanılması ve yönetilmesi gerekmektedir.
       Basında çıkan bu haberler müftü ve müftülüğü çalıştırmamaya ve yıpratmaya yönelik olup asılsız ve iftiralardan ibaret olduğunu mahkeme yolu ile ispat edeceğim. Şahsım ve kurumumu karalamasına asla hiç kimseye izin vermeyeceğim. Bu konular ile bilgilendirmem gereken amirlerimi bilgilendirdim. Adli ve idari tahkikatlar başlatılmıştır.
        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                      
Oğuzhan KADIOĞLU
Sarıyer Müftüsü
 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ