FİLİZ FENTÇİ

Okuduğunuz makale
TARİHE GÖZ ATMAK
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Filiz Fentçi   /    Tarihe göz atmak

04 Aralik 2016 - 22:48

670

filizsmsk@hotmail.com

Filiz Fentçi

FİLİZ FENTÇİ

Tarihe göz atmak

Bana göre uzunca olabilecek bir konuyu, parmaklarımdan geldiğince kısa yazmaya gayret edeceğim, ki bunda saat faktörünün de önemli bir yeri olabilir.
İçimden Kıbrıs’tan başlamak geliyor.
Tarih öncesi çağlara çok inmeyeceğim, o kısımlar bu yazının konusunda fazla bir yer tutmuyor. Ancak kısaca; Mısırlılar, Hititler, yeniden Mısırlılar, Fenikeliler, Asurlular, yeniden Mısırlılar, Persler, yine Asurlular, bir kez daha Mısırlılar, Büyük İskender, Antik Yunan, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Araplar, Bizanslılar, Makedonyalılar, Bizanslılar ve sonra yine Araplar tarafından ele geçirilmiş.
1191 Yılı’nda 3.Haçlı Seferi’ne giden İngiltere Kralı I.Richard’ın yolu üzerindeki  adayı, bir nevi almak zorunda kalmış. O vakitler henüz sömürgecilik diye bir şey yok.  Kral bir takım zorunluluklar neticesinde Akdeniz’de bir ada almak zorunda kalmış fakat aslında Haçlı Seferinde ve daha gidecek yolu var. Hiçbir şartta adada kalması mümkün olmadığı gibi dünyanın o zamanında, kendi ülkesinden yönetmesi de olası değil.  İngiltere Kralı I.Richard almış olmasına rağmen aslında uzun süre elinde tutması mümkün olmayacak olan adayı Tapınak Şövalyeleri’ne satmış. Tapınak Şövalyeleri adayı yönetemeyince İngiltere Kralı’na geri vermişler, o da adayı bu kez Kudüs Kralı’na satmış. Kıbrıs’ın son kraliçesi adayı Venediklilere satmış. 1571 Yılı’nda da Osmanlılar fethetmiş. 93 Harbi sonrası Ruslara Kıbrıs ile ilgili herhangi bir tavizde bulunmak istemeyen Osmanlılar, adayı kiralamak isteyen İngilizlere, mülkiyeti Osmanlıda kalmak üzere adayı kiralamışlar. I.Richard’ın 1191’de aldığı fakat ilgilenemeyeceği için sattığı ada İngilizlere göre onların “Üzerinde güneş batmayan İmparatorluk”larının bir parçası olduğundan işe adayı kiralamakla başlamışlar, bir daha da adadan ellerini çekmemişler, 1914’te adaya tamamen el koymuşlar, 1923 Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye adanın İngiltere’ye ilhakını kabul etmiş. 1931’de başlayan Rum isyanıydı, 1950 tüm dünyada kolonilerin tasfiyesinin başlanmasıydı, EOKA’ydı, Nato arabuluculuğuydu, rumların soykırımlarıydı, Türkiye’nin Barış Harekâtları’ydı, derken İngiltere I.Richard’ın 1191 Yılı’nda aldığı adada garantör devlet olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor ve fakat  2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs Rum kesimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,  Yunanistan ve Türkiye arasındaki tartışmaların dışında kalmayı tercih ediyor.
Agamemnon kimdir? Konudan konuya atlıyor değilim. Agamemnon Yunan ordularını Truva’ya götüren komutan ve aynı zamanda mitolojik bir kahraman.
Truva Atı nerede? Çanakkale’de.
Agamemnon zırhlısı hangi ülkeye ait? 1906 Yılında denize indirilip 1908’de göreve başlayan bu zırhlı İngiliz Kraliyet Donanma Ordusu’na ait.
Agamemnon zırhlısı nerede kullanıldı? Çanakkale savaşlarında.
18 Martta Fransız ve İngiliz donanmalarının hareket ettikleri  yer neresidir? Limni Adası’nın Mondros Limanı’dır.
Limni Adası 1456 Yılı’nda Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Balkan Harbi sırasında adaları işgale başlayan Yunanistan tarafından 1912’de el konulmuştur.
Agamemnon zırhlısı Çanakkale Boğazı’nı geçemedi.
Mondros Ateşkes Antlaşması  Limni Adası, Mondros Limanı, Agamemnon Zırhlısı’nda imzalandı. Misak-ı Milli sınırları içerisinde olan ve Türkiye Cumhuriyeti ana karasına daha yakın olan Limni Adası Lozan Antlaşması’nda Yunanistan’a bırakıldı.
Bunca yazı neden yazıldı? İngiltere’nin yönetenlerinin beyinlerinin çalışma prensipleri ile ilgili fikir sahibi olabilmek için. Paranoya veya teori değil bunlar. Tarihi gerçekler. İnternetlerinizin tarayıcı amcalarından araştırabilirsiniz. Sadece tarihlere, yerlere, isimlere bakmanız yeterli. “Üzeride güneş batmayan (Batasıca) imparatorluk” un yönetim prensibi; beğendiysen ne pahasına olursa olsun al, bir kez aldıysan daha sonra kaybetmek bir yana satmış bile olsan o senindir. Üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun senin olanı yeniden al, yine sen yönet, yönetene kadar bi rahat durma, karışabildiğin kadar karış, karıştırabildiğin kadar karıştır, bir kere düşmanın olan her  zaman senin düşmanındır, düşmanına kaybettiğin bir taşınmazın var ise ve ona henüz yeniden sahip olamıyor isen rahat durma, orayı karıştır. Yeniden sahip olabilene kadar karıştırmakla idare etmek zorunda kalıyor isen; görünürde karıştıran asla sen olma! Bunun için “Adalet” götürücü büyük abiler yarat ve bırak onlar senin yerine halletsin. Bir de senin olanda yaşamalarına tahammül etmek zorunda olduklarının arasına kendilerinden görünen beyin yıkayıcılar yerleştir ki onlar da sana iyi hizmet edip büyük kitlelerin beyinlerini arap sabunu ve tahta fırçası ile bir güzel yıkayıversinler.

Saat 03:59
Kısa zamanda çok şey yazmayı başarabildiğimi umut ediyorum.
SOKAKTAKİ İNSANINIZ
 

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ