Bugun...Cambridge Profesörlerinden İstanbulda Öğretmenlere Eğitim Konferansı

Türkiye’nin devlet ve özel okullarından öğretmenler, program koordinatörleri ve okul kurucuları, Cambridge Üniversitesi ile Tarabya İngiliz Okulları işbirliğinde gerçekleştirilen “İlham Veren Öğretim, İlham Veren Öğrenme” konferansında bir araya geldiler.

facebook-paylas
Güncelleme: 30-04-2019 00:31:53 Tarih: 29-04-2019 16:30

Cambridge Profesörlerinden İstanbulda Öğretmenlere Eğitim Konferansı

Kabataş Erkek Lisesi’nde düzenlenen konferansa Eğitimden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Tarabya İngiliz Okulları Kurucusu Mehmet Gültekin, Cambridge Avrupa Direktörü Peter Monteath, Cambridge Eğitim Direktörü Dr. Tristian Stobie, Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Dr. Mark Winterbottom, Cambridge Uluslararası Eğitimler Kıdemli Avrupa Bölge Müdürü Burcu Benderli, Cambridge Uluslararası Eğitimler Pazarlama Müdürü Zoe Neville-Smith, bazı eğitim STK’ların başkan ve yöneticileri dahil olmak üzere Türkiye genelinden 200’ün üzerinde akademisyen ve öğretmen katıldı.

Tarabya İngiliz Okulları’nın paydaşlığında gerçekleştirilen konferansta; Türkiye’de Cambridge Uluslararası Programlarını uygulayan okulların yöneticileriyle öğretmenlerinin bir araya gelmesi, tecrübelerini paylaşmaları ve Cambridge Üniversitesi standartlarına göre eğitimde etkin öğretim becerileri kazandırılması hedefleniyor.

Konferansta açılış konuşması yapan Academic Union Enstitüsünün Başkan Yardımcısı Janet Williams-İpek “Uluslararası ve ulusal eğitim dünyasından çok değerli katılımcıların aramızda olduğu, bundan sonra eğitim alanındaki yapılacak tüm çalışmalara ilham verecek olan bu panelin açılış konuşmasını yapmaktan onur duyuyorum. Uluslararası eğitim müfredatının tüm Türkiye’de uygulanabilmesi için dünyanın en önemli üniversitelerinden profesörlerle birlikte oluşturduğumuz Academic Union sayesinde bu alanda çalışmalara geçtiğimiz yıl başladık. Uluslararası müfredatı okullarında uygulamak isteyen isteyen okul kurucu, öğretmen ve ekiplerine profesyonel destek veriyoruz. Büyüyen bir uluslararası ağa dahil olarak bu konuda ki tüm çalışmalara ortak olunabilecek bir sistem kurduk. Bireylere ilham vererek tüm dünyayı değiştirebiliriz. Hepimiz bize ilham veren öğretmenlerimizi hatırlarız. Bugün bu paneli bu konuya daha çok eğilmek ve atılacak adımların başlangıcı olması için gerçekleştiriyoruz” dedi.

Cambridge eğitim programları ile ilgili bilgi veren Cambridge Uluslararası Eğitimler Avrupa Bölge Müdürü Burcu Benderli ise “Bugün burada gelecek nesilleri yetiştirecek okulların temsilcileri ile birlikteyiz. Cambridge programları ve onları uygulayan okullardaki öğretmenler sayesinde dünya için büyük değişiklikler gerçekleştirilecek daha başarılı öğrenciler yetiştireceğiz” diye konuştu.

Uluslararası eğitim programlarındaki gelişmeler hakkında bilgi veren Cambridge Uluslararası Eğitimler Pazarlama Müdürü Zoe Neville-Smith de “Bu alandaki bana düşen en büyük görev, programlarımıza dahil olan tüm okullarımızın dünyadaki değerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Dünyanın en saygın üniversitesi olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi’nin bir parçası olarak bu çalışmalarımızı yapmaktan gurur duyuyoruz. İlkokul programlarımızdan başlamak üzere tüm alandaki programlarımızı geliştirmeye, ilham verici olmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından Cambridge Uluslararası Eğitimler İngiltere temsilcilerinin bu konferanstaki konuklara gösterilmek üzere özel hazırlanan tanıtım filmi izletildi. İngiliz akademisyen ve eğitim uzmanları mesajlarını Türkçe vererek konuklara keyifli anlar yaşattılar.

Konferans kapsamında açıklamalarda bulunan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da “İlham Verici öğretimin konuşulacağı bu konferansta olmaktan çok mutluyum. Geleceğe yön vermek isimli vizyonumuzu devletimizin 2023 vizyonumuz ile paralel götürecek çalışmalarımız devam ediyor. Bu yüzden İham Veren etkinliklerde öğretmenlerle bir arada olmak her zaman gerekli. Kendimizi çok yönlü geliştirmeden bu mümkün değil. Bu sebeple bu çalışmaların çok önemli olduğunu Milli Eğitim olarak çok önemsiyoruz. Bugün yapılacak tüm konferans, seminer, panel ve sınıflarda yapılacak uygulamalı eğitimlerin sonuçlarını sizlerden temin ederek bizim de ilham verici çalışmalarımızı destekleyici gerekli bilgiler vereceğini biliyor, bu bağlamda bu değerli çalışmayı gerçekleştiren herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Muammer Yıldız da konferansta yaptığı konuşmada, “Böylesi uluslararası bir konferansta yer almak, Sn. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk’un da ortaya koymuş olduğu vizyon beyannamesine de paralel giden ‘İlham Veren Öğretim’ temalı etkinlikte bulunmak mutluluk verici. Uluslararası programlarına dün olduğu gibi bugün ve yarında uygulanmaya yeni Milli Eğitim Bakanımızın da onayıyla destek verilmeye devam edilecek. Çocuklarımız, geleceğimiz için, bugün olduğumuzdan daha da ileriye gitmemiz için eğitim olmazsa olmaz. Öğrenciyi merkeze alan bu ve bunun gibi diğer konferansların yapılması, bu konunun konuşulması büyük önem arz ediyor. Uzun yıllardır, eğitim alanında çok değerli uluslararası ve ulusal çalışmalar yürüten Tarabya İngiliz Okulları kurucusu, artık bu alanda bir marka olan değerli Mehmet Gültekin’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu alanda öncülük ettiği tüm çalışmalara destek verip, yanında olmak da bize ayrıca mutluluk veriyor. Bakanlığımızda ilham verici öğretime destek vermek için, dünyanın en iyi üniversiteleri ile birlikte çalışmalar yürüteceğiz. Bugünki yapılacak konferans ve diğer tüm çalışmaların çıktısı da bize büyük destek verecektir” sözlerini ifade etti.

Eğitimden Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise yaptığı konuşmada “Bugün burada devletimizin üst düzey yetkilileri olarak topluca yer almamız, özellikle yurtdışından gelen yetkililere de bir mesaj niteliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı ve yöneticileri olarak İlham Veren Öğrenme yaklaşımına ne kadar kıymet verdiğimizin bir kanıtı olduğunu düşünüyorum. İlham Veren Öğrenme fikrini; akademik eğitimin ve başarınn yanında insani, vicdani, ahlaki ve empatik değerlerle de giydirimiş bir öğretim modeli olarak görüyorum. İnsanlarımız para ve zaman harcarayak Cambridge Üniversitesi gibi okullara gidiyorlar, fakat bugün burada onların yetkilileri bizim için gelip, bugün aramızda yer alarak uluslararası eğitimlerin yöntemini bizlere yakından birkez daha sunuyorlar. Bunun değerini iyi bilmemiz lazım. Dünya ile rekabet etmek için sadece akademik değil, her türlü bilgiye erişim hakkını öğrencilerimize vermemiz gerekiyor. Yabancı dil bunun için çok önemli, akademik litaretürü okuyup anlamak için ululsararası eğitimler sunan öğretmenlerimizin başarısını kutluyorum. Böyle yetiştirilmiş bireyler bizi daha ileriye götürecektir. Başarılı öğrencilerimizin ve okullarımızın çalışmalarının tüm yankıları Ankara’da hissediliyor ve takip ediliyor, bunu sizlere iletmek istiyorum. Çocuklarımızı soru çözen değil, sorun çözen bireyler olarak yetiştirmemiz lazım. Çözümün bir parçası olmaları gerekli. Sadece akademik başarı artık bugünün dünyasında yeterli değil. Bugün burada deneyimli akademisyen ve eğitimcilerin bizlere aktaracağı bilgiler çok değerli, bu çalışmaların sonuçlarını bizlere iletmenizi rica ediyoruz. Bu çalışmalayı pratiğe de dökeceğiz. Cambridge Üniversitesi yetkililerine de bize destek verdikleri için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bir büyük parantezi de Tarabya İngiliz Okulları kurucusu Mehmet Gültekin için açmak istiyorum. Vizyon koymak farklı bir olay, vizyoner insan güzel işler yapan, yeni değerler ortaya koyandır. Böyle bir çalışma Türkiye’de öncü, kendisine bu çalışması için ve düzenlediği eğitim konferansları için ayrıca teşekkürlerimi sunuyor, kendisini kutluyorum” şeklinde konuştu.

Cambridge Üniversitesinden Akademisyenlerin Seminerleri

Açılış konuşmalarının ardından, konferans akademik seminerler ile devam etti. İlk seminer Cambridge Uluslararası Eğitimler Direktörü Dr. Tristian Stobie tarafından, bir diğer seminer’de Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Mark Winterbottom tarafından gerçekleştirildi.

Akademisyen ve Eğitimcilerden Uluslararası Eğitim Paneli

Konferans kapsamında Tarabya İngiliz Okulları öğrencilerinin sahnede yer aldığı ve moderatörlüğü Bilkent Erzurum Laboratuvar Okulu IGCSE Koordinatörü Okan Önder’in yaptığı internaktif panel gerçekleşti. Panel konuşmacıları; ODTÜ’den Prof. Dr. Soner Yıldırım, Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Mark Winterbottom, Gazi Üniversitesi Vakfı Okullarından Dr. Şerife Demircioğlu ,Tarabya İngiliz Okulları’ndan Janet Williams-İpek ve Özel Palmiye Ortaokulu’ndan Rabia Nilda Çorapcı Cambridge Uluslararası Eğitim Programı ile ilgili tecrübelerini, uluslararası müfredatın Türkiye’deki tüm okullara nasıl entegre edilebileceği üzerine başarılı örnekler ve uygulamaları paylaştılar. Bu bölümde salondaki izleyiciler Üniversite akademisyenlerinden ve Tarabya İngiliz Okulları dahil olmak üzere diğer okul temsilcilerinin Uluslararası Müfredat başlığı altında yapılması gerekenlere fikirlerini sunduğu beyin fırtınasını izleme fırsatı buldular.

Programın sonunda, Cambridge Uluslararası Programlarını sunmak için akredite olmuş okulların tecrübeli öğretmenleri fizik, matematik ve diğer Cambridge programlarının kapsadığı konularda programın aday okullarına ve kayıtlı okullarının öğretmenlerine eğitim vererek, uzmanlıklarını ve detayları paylaştılar.
Kaynak: İHA

Bu haber 1587 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
3118 Okunma
861 Okunma
835 Okunma
830 Okunma
824 Okunma
811 Okunma
811 Okunma
800 Okunma
789 Okunma
782 Okunma
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 20 5 9 72 36 69 +36
2 Medipol Başakşehir 34 19 5 10 49 22 67 +27
3 Beşiktaş 34 19 7 8 72 46 65 +26
4 Trabzonspor 34 18 7 9 64 46 63 +18
5 Yeni Malatyaspor 34 13 13 8 47 46 47 +1
6 Fenerbahçe 34 11 10 13 44 44 46 0
7 Antalyaspor 34 13 15 6 39 55 45 -16
8 Atiker Konyaspor 34 9 8 17 40 38 44 +2
9 Alanyaspor 34 12 14 8 37 43 44 -6
10 Kayserispor 34 10 13 11 35 50 41 -15
11 Çaykur Rizespor 34 9 11 14 48 50 41 -2
12 Sivasspor 34 10 13 11 49 54 41 -5
13 MKE Ankaragücü 34 11 16 7 38 53 40 -15
14 Kasımpaşa 34 11 17 6 53 62 39 -9
15 Göztepe 34 11 18 5 37 42 38 -5
16 Bursaspor 34 7 11 16 28 37 37 -9
17 BB Erzurumspor 34 8 15 11 36 43 35 -7
18 Akhisarspor 34 6 19 9 33 54 27 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Sarıyer Belediyesinin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI