Bugun...


Dr. Ahmet Bekaroğlu

facebook-paylas
RAMAZAN AYI BAYRAMI
Tarih: 18-05-2019 19:19:00 Güncelleme: 20-05-2019 11:58:00


DEĞİŞİM

Dr. Ahmet BEKAROĞLU

 

       Bir ay önce Celaletin Küçük Bey’le minibüste karşılaştık, kendisi bana selam verdi ve ‘hocam bizim siteye yazı verir misin?’ dedi. Ben de Trabzon ‘tonyahaber’, ‘sariyertimes’te halen yazıyorum, Sarıyer Gazetesi’ne de yazacağım dair söz vermiştim, size de yazı göndereyim ama yazılarımın virgülüne bile dokunmayacaksınız  demiştim ve kendisi de kabul etmişti.  Aramızdaki bu konuşmadan sonra ben İstanbul dışına çıktım, dönüşte Ramazan Ayı giriverdi. Aslında sözümde duracaktım ama yoğunluktan dolayı  Ramazan sonrası yazayım düşünürken geçen Perşembe günü Celalettin Bey, ‘yazı göndereceğine dair söz vermiştin’ diye vatsap üzerinden mesaj attı. Ben de kendisine isteği üzerine resim gönderdim ve ‘bir Sarıyer’li olarak sadece ‘sariyerim.com’un yazarı olamam, buraya da başka yerlere de yazarım diye söyledim ve bu yazıyı da gönderiyorum. Aslında yazı yazmak benim için yarım olmadı bir saatlik bir iştir. Bizim İlmar84 yani Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi seksen dört mezunları ve İstanbul İmam Hatip Lisesi Mezunları olarak vatsap guruplarımız var. Söz konusu sayfalarda öğretim üyesi, müftü, siyasetçi, sanatçı, bürokrat, milli eğitim müdürü, öğretmen, sanatçı, iş adamı, büyükelçi, müşavir, şöhretli medya mensupları da var. Bu sayfalarda her gün her biri birkaç makaleye konu olacak bilimsel tartışmalar yapıyoruz ve ben de sayfanın yazarlarının en önde gelenlerindenim. Dolayısı ile buradaki seviyeli tartışmalar hovumuzu alıyor, yani burada enerjimiz tükeniyor. Ama yine de aşağıdaki yazımı gönderiyorum. Artık bu uzun mukaddimeden sonra gelelim yazıya..         

 

       Yasin Süresinde işaret edilen şu ayetler gerçekten ilginçtir: “Güneş kendine özgü bir durak noktasına/bir durma zamanına doğru akıp gidiyor. Aziz, Alim olanın takdiri bu. Ay’a gelince, biz onun için de bir takım durak noktaları/bir takım evreler belirledik. Nihayet o, eski hurma sapının eğrilmişi gibi geri döner. Güneşin Ay’a ulaşıp çatması gerekmiyor. Gecenin de gündüzü geçmesi gerekmez. Her biri bir yörüngede yüzmektedir” (Yasin, 38-40). İşlerini düzenlemek için Ay ve Güneşin yörüngeleri üzerinde çalışan astronotlar/uzay bilimciler; Ay ile Dünyanın ilişkilerinden  günlük Kameri yani AyYılı’nı –halk arasındaki bilinişiyle Hicri takvim’i-, ve Güneş ile Dünya’nın ilişkilerinden de 365 gün 6 saatlik Güneş/Miladi yılı elde etmiştir. Kameri takvimle günler; akşam güneş batımı ile bitip başladığı için, biz Ramazan Ayı’nın başında ilk önce teravih namazını kılıyor ve sahura kalkarak orucu onun arkasından tutuyoruz. Bu şekilde bir ay boyunca devam ederek arefe günü akşam teravih namzına gitmiyoruz. Çünkü; Ramazan Ayı bitmiş ve o akşam; Şevval ayı başlamış oluyor.

 

       Kur’an’daki, “Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi kötü ayırımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur’an onda indirilmiştir” (Bakara, 185)  ayetinden açıkça anlaşıldığı gibi Ramazan Ayı’nın en önemli özelliği Kur’an’ın bu ayda gönderilmiş olmasıdır. Kur’an’ın gönderildiği Ramazan Ayı’ndaki gecenin adı da Kadir Gecesidir. Kur’an’ın ifadesi ile; “O’nu kadir gecesi indirdik. Kadir Gecesi’nin anlamını bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır, Melekler ve Cebrail o gece rablerinin izni ile her bir iş için yeryüzüne inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir” (Kadir, 1-5). Bu geceyi bin aydan değerli kılan olayı ise; bu gece vahy edilen Alak Suresinin ilk beş ayeti okuyarak bulabiliriz. İşte o ayetler: “Yaratan Rabbinin adıyla oku. İnsanı embriyodan/ilişip yapışan bir sudan/sevgi ve ilgiden yarattı. Oku. Rabbin en büyük cömertliğin sahibidir. O’ dur kalemle öğreten. İnsana bilmediğini öğretti”. Bazı olayların gerçekleştiği günler; diğer gecelerden daha anlamlı hale gelir. Mesela bizim için 19 Mayıs 1919 günü on sekiz ya da yirmi mayıs günlerinden farklıdır. Çünkü on dokuz Mayıs 1919 günü Atatürk kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Aynı şekilde, Kur’an-ı Kerim’in ‘oku’ emri ile  Kadir Gecesi gönderilmeye başlanması, dolayısı ile İslam’ın bilgi ve bilime verdiği önem bu geceyi bin ayın üstünde değere ulaştırmıştır.

 

       Ramazan ayındaki diğer önemli olay ise; Kur’an’ın gönderilişini kutlamak bağlamında oruç tutmaktır. “O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin” emri gereğince biz bu ayda oruç tutarak bayram yapıyoruz. (Bakara, 185).  “Ey iman sahipleri. Oruç sizden önceki milletlere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır” (Bakara, 183) buyruğundan çıkarılacak ilk sonuç; orucun ilk insandan itibaren her millete farz kılındığıdır. Diğeri de; oruc tutmaktan amaç ilk planda Allah rızası olmakla birlikte bunun yanında sabretmeyi ekonomik olmayı, saçıp savurmamayı, fakirlerin halinden anlamayı, vb. öğrenmektir. Herkesin kabul ettiği gibi orucun nazik organımız olan midemizi asgari seviyede çalıştırarak sağlığı kazandırma gibi faydaları da vardır. Bu bağlamda  Hz. Peygamber; “Oruç tutun ki; sıhhat bulun” buyurmuştur.

 

       Orucun; imsakten iftara kadar yemek, içme, cinsi ilişki, kötü söz ve davranışlardan uzak durmak diye tanımlandığını, gece kalkarak yemek yemeye sahur, sahurun bitiminde sabah ezanı ile oruç tutmaya başlamaya imsak, akşam olunca  orucu açmaya da iftar dendiğini de; yediden yetmişe hepimiz biliyoruz. Oruç; Ramazan ayı boyunca ergenlik dönemine giren, sağlıklı, seyahat halinde olmayan, hür olan kişilere farzdır (Bakara, 183). Oruç; “Sayılı günlerdedir” (Bakara, 184) ayetinde belirtildiği gibi, Ramazan ayının o yıl Kameri Takvimde kaç gün ise o kadardır. Bu ya otuz, ya da yirmi dokuz gündür ki bu yıl da yirmi dokuz gündür.  Farz olan orucun tutulduğu Ramazan ayında; “Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar” (Bakara, 184), “Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez” (Bakara, 185). Yani hasta olanlara ve herhangi bir sebeple yaşadıkları yer dışına çıkmak zorunda kalanlara istedikleri takdirde tutamadıkları oruçlarını Ramazan sonrasında tutma izni verilmiştir. Yolcular tutmadıkları oruçlarını sonradan tutarlar. Hasta olanlar ise iyileşmezlerse; “Oruca zorlukla dayananlar üzerine düşen; fidye olarak bir fakiri doyurmaktır” (Bakara, 184) ayeti gereğince her gün için bir fakire kendi bütçesine göre bir fidye vermesidir. Bu uygulama; orucun farz olduğunun anlatıldığı ayet içerisindeki şu ilke ile sabittir: “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez” (Bakara, 185). Oruç tutamayanların her gün için bütçelerine göre fakirlere yaptıkları yardıma; fidye (Bakara, 183) denir. Aile reisinin evindeki fertler sayısınca sadaka anlamında  yılda bir kere fakirlere yaptığı yardıma da; Fıtır Sadakası, diğer adı ile fitre denmektedir. Bu arada şunu da açıklamak gerekir. Halk arasında, ‘temr, yani halk dili ile ‘hurma ile orucu açmanın; daha sevap olduğu’ yönde bir anlayış var ki,  bu; doğru değildir. Şayet bunu bir peygamberi tavsiye olarak alırsak, zaten kilosu onlarca lira olan bu yiyeceği almak için insanları külfete sokmuş oluruz. Bu da, “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez” (Bakara, 185) ayeti ile çelişir. Hz. Peygamber; bulunduğu bölgede hurmayı rahatlıkla bulduğu için onunla orucunu açmış, ancak; ‘Orucu temr/hurma ile açmak daha faziletlidir’ gibi bir söylemde bulunmamıştır. Bu; herkes olduğu bölgede en kolay şekilde neye ulaşıyorsa, su, zeytin vb. her ne ise onunla orucunu açsın demektir. ‘Namaz kılmıyorum öyleyse oruç tutmaya ne gerek var’  diye düşünerek orucu bırakmak yanlıştır. Namaz kılmak güzel ancak; orucu namaza bağlı bir ibadet haline getirmek son derece yanlıştır.

 

         Her Ramazan ayında camilerimizde, evlerimizde, iş yerlerimizde vb. okuduğumuz mukabeleler de çok ve çok önem arz ettiği için, bu konuyu da açıklamak gerekmektedir. Kur’an’ın Hz. Peygamber’in şahsında gönderiliş süreci olan yirmi üç yıldaki her Ramazan ayında Hz. Peygamber ile Cebrail; karşılıklı olarak, o ana kadar gelen ayetleri  kontrol etme anlamında, karşılıklı olarak okumuşlardı. Bu kontrol; Kur’an’ın tamamlandığı son yılda, Cebrail’in okuyup Hz. Peygamber’in takip etmesi ve Hz. Peygamber’in okuyup bu defa Cebrail’in takip etmesi şeklinde iki kere gerçekleştirilmişti. Biz; hem bu geleneği yaşatmak, hem de Kur’an’ı daha iyi anlamak, anladıklarımızı yaşamımıza uygulayıp dünya ve ahret mutluluğunu kazanmak için bunu genelde Ramazan aylarında uyguluyoruz. Karşılıklı okumak anlamındaki mukabele; Kur’an-ı Kerim’i baştan sona Ramazan ayı boyunca bir kişinin okuması ve topluluktaki diğerlerinin takip etmesi veya dinlemesi şeklinde tanımlanabilir. Peygamberimizin öğretiminde belirtilen, ‘Oruç ve Kur’an, sahipleri için  kıyamet günü tanıktır’ konusu da çok önemlidir. Şunu unutmayalım ki; Kur’an’ı Kerim’i baştan sona okuyup da, bizden istediklerini yapmadığımızda bizim okuduğumuz mukabeleler; Kur’an’ın yirmi üç yıllık gönderiliş sürecindeki Cebrail ile Hz. Peygamber arasındaki uygulamayı, nostaljiye dönüştürmekten öteye geçmez.

      

        Ramazandan sonraki ayın adı; Kameri Takvimde Şevval’dir. Hz. Peygamber; “Ramazan Hilalini görünce oruca başlayın. Şevval Hilalini görünce de, orucu bırakın” buyurduğu için biz; Ramazan ayından sonraki Şevval ayının ilk üç gününü, bayram olarak kutluyoruz. Dini ve Milli Bayramlar; bir görevi başarı ile sonuçlandırmanın coşkusunu yaşadığımız, sanki ortak bir görevi beraber ifa etmişiz gibi, bunun sevincini hep birlikte tattığımız ve kaynaştığımız günlerdir. Zaten bayram coşkusu içerisinde, kırgınlıkları unutabilmemiz ve bize karşı yapılan suçları bağışlayabilmemiz; bundan kaynaklanmaktadır.

       Aslında biz Ramazanda bir ay boyunca oruç tutarak bayram yapıyor ve Kur’an’ın gönderilişini kutluyoruz. Yani oruç tutarken Yüce Yaratıcıya adeta şunu söylüyoruz: Ya Rab, mademki sen, bizi cahillikten kurtarıp mutluluğa taşıyan Kur’an gibi bir rehberi bize gönderdin. Biz de buna karşılık olarak, yemek, içmek ve çeşitli arzularımızdan kısıtlamaya giderek sana teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Çünkü sevgi; fedakarlık ister. Ayrıca sevgi, almak değil, vermektir. İşte biz; belirli ihtiyaçlarımızı bir ay boyunca asgari seviyede karşılayarak, Yüce Yaratıcının rızası için fedakarlıkta bulunuyor ve Kur’an’ın gönderilişini bir ay boyunca bayram olarak kutluyoruz. Dikkat edersek, Ramazan Ayında iftarlardaki sofralarımızda bir bereket olur ve Ramazan Ayı bitince bizim bayram dediğimiz Şevval ayının ilk üç günü dahil sofralarımızdaki bu bolluk kayboluyor. Bu durum, Ramazan Ayında Kur’an’ı anlamaya ve uygulamaya geçirmemiz ve Ramazan ayından sonra Kur’anla olan ilgimizi azaltmaya başlamamızla doğru orantılıdır. Yani Ramazandaki Kur’an’a olan ilgimiz sofralarımız dahil her halimize bir bolluk olarak yansırken, Ramazan ayı bitince Kur’an’la ilgimizi azaltmamız da bize olumsuz olarak yansımaktadır. Çünkü bayram aslında, Ramazan ayının kendisidir. Yani Bayram bu ayda, yukarda da belirttiğim gibi, mukabele, sahur, iftar, teravih namazı gibi eylemlerle bir ay boyunca yaptığımız şölenin kendisidir. 

      

       Bu ayda kazandığımız güzellikleri, yılın diğer aylarına da taşıyabilmemiz dileği ile, 

       Ramazan Ayı Bayramınız; mübarek olsun.. 

 

 

 

 

 Bu yazı 2212 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
2307 Okunma
1970 Okunma
1633 Okunma
1170 Okunma
1166 Okunma
974 Okunma
956 Okunma
914 Okunma
908 Okunma
895 Okunma
GAZETEMİZ

HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 11 6 2 3 20 11 21 +9
2 Fenerbahçe 11 6 3 2 21 12 20 +9
3 Trabzonspor 11 5 2 4 20 13 19 +7
4 Alanyaspor 11 5 2 4 19 12 19 +7
5 İstanbul Başakşehir 11 5 2 4 18 13 19 +5
6 Galatasaray 11 5 2 4 13 9 19 +4
7 Yeni Malatyaspor 11 5 3 3 25 13 18 +12
8 Beşiktaş 11 5 3 3 14 13 18 +1
9 Gaziantep FK 11 4 4 3 16 21 15 -5
10 Çaykur Rizespor 11 4 5 2 11 18 14 -7
11 Göztepe 11 3 4 4 10 12 13 -2
12 Konyaspor 11 3 4 4 12 16 13 -4
13 Kasımpaşa 11 3 5 3 16 18 12 -2
14 Denizlispor 11 3 6 2 9 13 11 -4
15 Antalyaspor 11 3 6 2 11 20 11 -9
16 Gençlerbirliği 11 2 5 4 15 16 10 -1
17 MKE Ankaragücü 11 2 6 3 8 17 9 -9
18 Kayserispor 11 1 6 4 10 21 7 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 11 6 2 3 16 11 21 +5
2 Fatih Karagümrük 11 5 2 4 16 10 19 +6
3 Keçiörengücü 11 4 1 6 9 6 18 +3
4 Balıkesirspor 11 5 3 3 14 9 18 +5
5 Akhisarspor 11 5 3 3 13 10 18 +3
6 Ümraniyespor 11 5 3 3 18 13 18 +5
7 BB Erzurumspor 11 5 3 3 11 8 18 +3
8 Bursaspor 11 6 3 2 16 14 17 +2
9 Menemenspor 11 5 4 2 12 12 17 0
10 Altay 11 4 4 3 16 15 15 +1
11 İstanbulspor 11 2 3 6 17 18 12 -1
12 Adana Demirspor 11 2 3 6 13 11 12 +2
13 Giresunspor 11 3 5 3 11 17 12 -6
14 Osmanlıspor FK 11 4 6 1 14 18 10 -4
15 Boluspor 11 2 5 4 11 13 10 -2
16 Adanaspor 11 1 5 5 12 19 8 -7
17 Altınordu 11 1 6 4 9 17 7 -8
18 Eskişehirspor 11 3 7 1 16 23 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 12 11 0 1 38 10 34 +28
2 Samsunspor 12 8 0 4 23 5 28 +18
3 Yeni Çorumspor 12 8 3 1 19 12 25 +7
4 Sancaktepe Bld 13 7 4 2 22 10 23 +12
5 Afjet Afyonspor 12 6 4 2 20 13 20 +7
6 Hekimoğlu Trabzon 12 6 4 2 23 20 20 +3
7 Zonguldak Kömürspor 12 5 3 4 15 10 19 +5
8 Pendikspor 13 5 4 4 17 15 19 +2
9 Tarsus İdman Yurdu 12 6 5 1 14 16 19 -2
10 İnegölspor 12 5 5 2 16 11 17 +5
11 Sarıyer 12 4 4 4 12 12 16 0
12 Hacettepe Spor 13 4 7 2 14 24 14 -10
13 Kırklarelispor 12 3 5 4 8 18 13 -10
14 Gümüşhanespor 12 3 7 2 12 17 11 -5
15 Amed Sportif 12 2 5 5 7 17 11 -10
16 1922 Konyaspor 13 3 9 1 12 24 10 -12
17 Başkent Akademi FK 12 2 8 2 12 18 8 -6
18 Şanlıurfaspor 12 0 11 1 1 33 14 -32
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 13 8 1 4 25 13 28 +12
2 Artvin Hopaspor 12 7 1 4 23 10 25 +13
3 24 Erzincanspor 12 6 1 5 16 7 23 +9
4 Karaköprü Belediyespor 12 5 1 6 12 6 21 +6
5 68 Aksaray Belediyespor 12 5 3 4 16 8 19 +8
6 Çankaya FK 13 5 4 4 14 13 19 +1
7 Buca FK 12 6 5 1 16 18 19 -2
8 Çatalcaspor 12 4 2 6 16 14 18 +2
9 Sultanbeyli Bld. 13 4 4 5 12 10 17 +2
10 Düzcespor 12 4 4 4 7 8 16 -1
11 Silivrispor 13 3 5 5 13 14 14 -1
12 Kızılcabölükspor 12 3 4 5 13 16 14 -3
13 Şile Yıldızspor 12 3 5 4 9 11 13 -2
14 Erzin Spor Kulübü 12 2 4 6 9 11 12 -2
15 Yeni Orduspor 12 1 2 9 3 6 12 -3
16 Yomraspor 12 2 4 6 8 12 12 -4
17 Tokatspor 12 0 9 3 6 21 3 -15
18 Manisaspor 12 0 9 3 6 26 3 -20
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/11/2019 Galatasaray vs İstanbul Başakşehir
 23/11/2019 Denizlispor vs Çaykur Rizespor
 23/11/2019 MKE Ankaragücü vs Trabzonspor
 23/11/2019 Konyaspor vs Beşiktaş
 24/11/2019 Kayserispor vs Sivasspor
 24/11/2019 Alanyaspor vs Göztepe
 24/11/2019 Kasımpaşa vs Gençlerbirliği
 24/11/2019 Yeni Malatyaspor vs Fenerbahçe
 25/11/2019 Antalyaspor vs Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/11/2019 Adanaspor vs Giresunspor
 23/11/2019 Fatih Karagümrük vs Ümraniyespor
 23/11/2019 Eskişehirspor vs BB Erzurumspor
 23/11/2019 Bursaspor vs Keçiörengücü
 24/11/2019 Hatayspor vs İstanbulspor
 24/11/2019 Menemenspor vs Balıkesirspor
 24/11/2019 Osmanlıspor FK vs Adana Demirspor
 24/11/2019 Akhisarspor vs Altay
 25/11/2019 Altınordu vs Boluspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2019 Bayburt Özel İdare Spor vs Etimesgut Belediyespor
 17/11/2019 Elazığspor vs Sivas Belediyespor
 17/11/2019 Kardemir Karabükspor vs Bodrumspor
 17/11/2019 Bandırmaspor vs Ergene Velimeşe
 17/11/2019 Kastamonuspor vs Van Spor
 17/11/2019 Kırşehir Belediyespor vs Uşak Spor
 17/11/2019 Niğde Anadolu FK vs Kahramanmaraşspor
 17/11/2019 Sakaryaspor vs Eyüpspor
 23/11/2019 Ankara Demirspor vs Kırşehir Belediyespor
 23/11/2019 Etimesgut Belediyespor - Elazığspor Elazığspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Etimesgut Belediyespor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/11/2019 24 Erzincanspor vs Kızılcabölükspor
 17/11/2019 Buca FK vs Yeni Orduspor
 17/11/2019 Düzcespor vs Karaköprü Belediyespor
 17/11/2019 Erzin Spor vs Tokatspor
 17/11/2019 Manisaspor vs Çatalcaspor
 17/11/2019 Şile Yıldızspor vs Artvin Hopaspor
 17/11/2019 68 Aksaray Belediyespor vs Yomraspor
 24/11/2019 Artvin Hopaspor vs 24 Erzincanspor
 24/11/2019 Karaköprü Belediyespor vs Silivrispor
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar

Sarıyer Belediyesinin Hizmetlerinden Memnunmusunuz?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
sanalbasin.com üyesidir
nöbetçi eczaneler
YUKARI